
Zły ciąg w kominie. Czym jest spowodowany i jak mu zapobiec.
Aby nasz piec pracował sprawnie, ciąg w kominie nie może być ani za słaby, ani zbyt mocny. Niestety przy zbyt słabym ciągu, rozpalenie ognia może okazać się trudne. Nawet jeżeli nam się to uda, musimy liczyć się z tym, że dym może się cofnąć na pomieszczenia, natomiast paliwo nie spali się całkowicie. Bardzo ważna rzecz, o której musimy pamiętać jest spalanie paliwa. Niewłaściwe spalanie może powodować powstawanie zabójczego tlenku węgla, którego ani nie zobaczymy, ani nie poczujemy.
Gdy ciąg w kominie będzie zbyt duży, zbyt duże będzie również spalanie paliwa tym samym piec czy kominek w pełni nie wykorzystają swojej moc. W praktyce może to oznaczać, że w pomieszczeniach mimo ogrzewania wciąż może panować chłód.
Co wpływa na złą pracę komina :
- Wiatr, który może powodować ciąg wsteczny. Wiatr opadający może powodować powstawanie stref ciśnienia przez zawirowania w okolicy komina i mogą powstawać strefy ciśnienia. Efektem tego może być cofanie dymu do pomieszczeń, powstanie tzw. Ciągu wstecznego.
- Temperatura komina, która kiedy jest zbyt niska, ciąg nie będzie optymalny.
- Zbyt niski komin – minimalna wysokość to około 5m dla domu jednorodzinnego. Przy odpowiedniej wysokości możliwe jest bezpieczne odprowadzanie spalin poza budynek.
- Niewłaściwy przekrój i budowa komina powodują ciągłe problemy z ciągiem. Średnica przewodu powinna być odpowiednio dopasowana do wielkości paleniska i tak w palenisko o przekroju mniejszym niż 25 cm, średnica to 15 cm.
- Zły stan techniczny komina- każda nierówność od wewnętrznej strony powoduje osadzanie się sadzy, co za tym idzie, pogarsza się ciąg w kominie.
Najważniejsze to ustalić przyczynę złego ciągu, wtedy będzie wiedzieli od czego zacząć i ile czasu potrwają prace. Jeżeli będzie spowodowany zbyt dużą ilością sadzy, wtedy musimy poprosić o interwencje kominiarza. Kiedy okaże się, że komin jest w złym stanie technicznym, sprawa już nie będzie tak prosta.