kominek tradycyjny kontra gazowy

Kominek tradycyjny kontra gazowy

Każdy rodzaj kominka ma swoje wady i zalety. Kominek tradycyjny czy gazowy - przy jednym jak i drugim możemy tak samo się ogrzać. Który więc wybrać ?

Kominek tradycyjny nie jest bezobsługowy. Stale musimy dokładać drewno, aby podtrzymywać w nim ogień, a po skończonym spalaniu trzeb posprzątać. A jak to jest z kominkami gazowymi?

Przecież nie każdy może zainstalować kominek na drewno, a chciałby wieczorami ogrzać się przy płomieniach prawdziwego ognia. Kominek gazowy daje taką możliwość, efekt oddawania ciepła z płomienia gazowego jest prawie identyczny z efektem palonego drewna. Istnieje również możliwość zastosowania systemu DGP tak aby kominek ogrzewał cały dom.

Uruchomienie kominka gazowego jest bardzo wygodne i nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Przed „rozpalenie” nie wymaga czyszczenia tak jak kominek tradycyjny, nie trzeba układać w nim drewna, wystarczy tylko zapalniczka i kominek działa natychmiast po włączeniu. Obsługa ogranicza się jedynie do regulowania wielkości płomienia.

Wygląd kominka gazowego niewiele różni się od tego na drewno. Wnętrze zdobi ceramiczna imitacja drewna, węgla i czasami w celu zakrycia palnika, ozdobnych kamieni. Obudowa wkładu jest dokładnie taka sama jak w przypadku kominka tradycyjnego. Przy obudowie elementów gazowych należy pamiętać o łatwym dostępie do nich, aby potem przy konserwacji nie było większych problemów.

Wygląd kominków niczym praktycznie się nie różni, inaczej jest już w kwestii ich budowy. W skład kominka gazowego wchodzą:

Najczęściej żeliwna obudowa kominka

Imitacja paliwa czyli drewna lub kawałków drewna

Palnik gazowy