
Kiedy można zbudować komin zewnętrzny?
Komin zewnętrzny jest dobrym rozwiązaniem, gdy stary komin nie może być już używany do odprowadzania spalin z kominka czy kotła. Zdarza się tak często w przypadku, gdy zmieniamy lokalizację urządzeń grzewczych, czy też chcemy wybudować nieplanowany wcześniej kominek. Może być również tak, iż będziemy chcieli wyposażyć dom w dodatkowy kocioł na tańsze paliwo. W takich sytuacjach skomplikowane staje się rozbieranie części połaci dachowej i przekuwanie stropu.
Jednak zanim zdecydujemy się na budowę komina zewnętrznego warto wiedzieć, jakie wymogi trzeba spełnić.
Komin zewnętrzny powinien mieć właściwy przekrój jak i odpowiednia wysokość, aby mógł wytworzyć się odpowiedni ciąg. Minimalne wymiary komina zewnętrznego to 14x14cm, lub średnica 15cm, natomiast wysokość to co najmniej 4m. Ułożenie komina zewnętrznego nie powinno odbiegać od pionu i powinien on być bez załamań ani zmian kierunku. Odchylenie nie może przekroczyć 30 stopni na odcinku 2 metrowym.
Montaż, który sprawi najmniej kłopotu to montaż systemowego komina ze stali nierdzewnej. Na komin zewnętrzny można również wybrać komin ceramiczny lub tradycyjny murowany. Murowane kominy wymagają osobnych fundamentów i solidnego zakotwiczenia w ścianie, natomiast kominy stalowe mocuje do ściany za pomocą specjalnych uchwytów.
Komin zewnętrzny stalowy czy też ceramiczny ma bardzo zbliżone zalety użytkowe, stal kwasoodporna, ceramika szamotowa czy kamionka kwasoodporna są tak samo niewrażliwe na agresywne spaliny kotłów.