filtr-na-komin

Filtr na komin

Powietrze jakim oddychamy należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Stężenie pyłów PM2,5 oraz PM10 wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Największym zagrożeniem są domowe kotłownie i emitowane z nich bardzo szkodliwe zanieczyszczenia powietrza tzw. Niska emisja. Niestety większość ludzi nadal eksploatuje stare wciąż sprawne urządzenia, które były produkowane bez większego nacisku na emisje spalin do atmosfery. W takiej sytuacji warto pomyśleć, aby do naszego domu zamontować filtr na komin.

Instalacje odpylające - cyklony i multicyklony - są dobrze znane osobom, które ogrzewają domy paliwem stałym. Są one nadal bardzo skutecznym filtrem. Zmieniły się delikatnie wytyczne co do produkcji tj. cyklonów nie wykłada się już bazaltem, ponieważ obniża on skuteczność odpylania.

Bardzo popularne stały się elektrofiltry kominowe, montowane w układzie odprowadzania spalin. Filtr na komin powinien być montowany w przypadku ogrzewania domu za pomocą kotła z podajnikiem. Znajduje się on między wylotem spalin z kotła, a przewodem kominowym. Filtr na komin ma za zadanie przyciąganie do ścianek urządzenia drobinek pyłów. Drobinki te otrzymują ładunki elektryczne, ponieważ na elektrodzie, która znajduje się w strumieniu spalin, wytwarza się wysokie napięcie.

Filtr na komin składa się z generatora wysokiego napięcia, elektrody ulotowej, korpusu, izolatora ceramicznego, kanału powietrznego, wentylatora i przewodu zasilającego.

Niestety nowoczesny filtr na komin całkowicie nie wyeliminuje emisji szkodliwych związków, ale w bardzo dużym stopniu go ograniczy. Ogromny wpływ na jego skuteczność działania ma praca instalacji kotłowej, jak również rodzaj pieca.